Kunst på Øland byder i år på et nyt arrangement, Kunst under juletræet, der finder sted i weekenden 20. og 21. november 2021.

Idéen er, at de besøgende skal kunne hygge sig med at kigge på kunst og samtidig have mulighed for at købe kunst til julegaver. Priserne ligger på et overkommeligt niveau fra ca. 100 kr. til maksimalt 2.000 kr. De besøgende kan selvfølgelig få de købte værker med hjem med det samme.

Udstillingen er åben både lørdag og søndag kl. 11:00 - 17:00.
Undervejs bliver der mulighed for at nyde et glas gløgg og småkager og indimellem lytte til julemusik, spillet af pianist Jørgen Henrik Nielsen.

Udstillende kunstnere på Kunst under juletræet:

Anne Flohr, glaskunst, www.anneflohr.dk
Anne Lindhardt, keramik, www.annelindhardt.dk

Arne Møller Larsen, akvarel

Beate og Andreas Wörner, ravsmykker, www.rav-vaerkstedet.dk

Dorte Visby, keramik, www.dortevisby.dk

Ida Wieth, glas, www.idawieth.com 
Jes Vestergaard, maleri, www.jesvestergaard.dk
Jørgen Agerbæk, maleri, www.palaur.dk/jorgen/index
Karen Riis, smykker, www.karenriisdesign.dk
Knud Bentzen, skrot, www.stenhest.dk

Lars Winther, maleri, www.larswinthergallery.dk

Malene Møller Hansen, keramik, www.malenemoellerhansen.dk
Mette Rix, skitser og glasmaleri, www.metterix.com

Susan Vivi Sørensen, glas, www.svs-art.com
Torben Klostergaard, bronze, www.torbenklostergaard.dk

Trine Bach Jakobsen, keramik, www.trinebach.dk 

Oversigten over udstillende kunstnere opdateres løbende.